Znak Up Studuji 4. ročník Informatiku na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Během svého studia jsem absolvoval mnoho předmětů, z nichž některé za to opravdu stály, a některé stručně řečeno jen zdržovaly, v horším případě probíraly řady studentů. Tuto část jsem zřídil hlavně pro některé maturijící i nematurující studenty, kteří už mají jakousi představu kam jít, tou představou je informatika, ale neví na kterou školu se mají vydat.
Samozřejmě, že velké množství informací se dá sehnat na stránkách katedry, nebo na stránkách, které srovnávají různé školy, ale já bych rád napsal o svých vlastních zkušenostech z tohoto studia.

Obor na naší katedře se především jmenuje "matematická informatika", nikoliv "elektrotechnika", což samo o sobě říká podstatnou věc, a to, že se zde neučí fyzika. Pro někoho plus, pro někoho minus, každopádně pro mě to byl jeden z hlavních důvodů proč právě sem. Informatické předměty samy o sobě se zde učí, řekl bych v docela slušném poměru k druhé třídě předmětů a to předmětů matematických. Ty ale vytváří asi největší síto pro zde studující studenty. Pokud tedy nemáte rádi matematiku, příliš nedoporučuji se sem hlásit.
Další výraznou vlastností tohoto oboru je, že se tady v dost podstatné míře učí předměty tzv. "teoretické informatiky", které tvoří jedny ze stěžejních předmětů semestru, takže se není čemu divit, že se zde jaksi trošku zapomíná na praktické předměty, které by zde rozhodně mohli být zastoupeny ve větší míře. Vyjímku zde od II. ročníku tvoří Projektový seminář, kde každý rok sami vytvoříte projekt v některém z programovacích jazyků typu C++, C# apod. Ten skutečně něco naučí a to nejen programování, ale postupně i celému procesu návrhu softwaru, který je do budoucna a profesionální tvorby softwaru značně důležitý.
Ve III. ročníku Vás čeká bakalářská zkouška, což je také vidět na chování učitelů, kteří Vám dávají více prostoru pro samostatné studium a chtějí po Vás méně práce do školy.
Pokud bych měl hodnotil školu jako celek, asi bych jí nejvíce vytkl méně praktických předmětů, nebo spíše menší důraz na tyto předměty.

Škola Vám dá velmi dobré základy teoretické informatiky, matematiky a v celku dobré základy programování. Pro skutečně brilantní zvládnutí programování a oboru musíte ale věnovat více volného času studování a programování i některých technologií, které Vás škola nenaučí.

 

 


Created by Pavel Kubát -- Last updated on 31.8.2004 Valid XHTML 1.0! Valid CSS!
Optimalized in IE v6.0.2 in 1024x768
Vitam Vas
hvezdy